Zawór kulowy do pralki – jak bezpiecznie zainstalować?

29 marca, 2022

Zanim zaczniesz instalować zawór kulowy, upewnij się, że przeczytasz instrukcję i zrozumiesz, jak działają. Zawory te służą do kontrolowania przepływu wody, co pozwala zaoszczędzić energię i wodę. Są one wykonane z mosiądzu, który jest odporny na uszkodzenia. Zainstalowanie jednego bezpiecznie może uczynić cały proces bezpieczniejszym i wygodniejszym. Poniżej wymieniono kilka wskazówek dotyczących ich instalacji. Pamiętaj, że musisz być ostrożny, aby postępować zgodnie ze wskazówkami dokładnie tak, jak określono.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu domy-porady.pl

Zawory kulowe są używane jako zawory regulacyjne

Są dwa rodzaje zaworów kulowych: pływające i trunnion. Pływające zawory kulowe mają trzpień, który można obrócić o ćwierć obrotu, aby odpowiednio otworzyć i zamknąć otwór. Zawór kulowy trunnion jest podobny do pływającego, z tym że gniazda kulowe są sprężynowe. Zawory kulowe trójnikowe są mniejsze niż pływające i mogą być obsługiwane z mniejszym momentem operacyjnym. Typ pływający jest najczęstszy, ale istnieją również zawory typu trunnion, które są droższe.

Zawory kulowe są zwykle wykonane z CPVC i są wystarczająco trwałe, aby wytrzymać zimną i gorącą wodę. Zawór kulowy z trzpieniem CPVC jest wykonany z ciężkiego kutego mosiądzu i ma uchwyt ćwierćobrotowy. W zależności od rodzaju zaworu kulowego, istnieją również zamykane uchwyty i kółka ręczne. Niektóre z tych zaworów mogą być sterowane zdalnie za pomocą siłownika lub poprzez sterownik. Poza tym, zawory te mogą być również wykorzystywane do automatycznego wyłączania maszyny.

Innym rodzajem zaworów kulowych jest styl obturatorski. Zawory te mają mniejsze średnice niż rury, do których są stosowane, ale ich obturatory są znacznie większe. Kulisty kształt zaworu kulowego i okrągły kształt pozwalają mu łatwo otworzyć i zamknąć z zaledwie ćwierć obrotu wału zamontowanego poziomo. Uszczelnienia w zaworach kulowych są zazwyczaj sprężyste. Zawory te są powszechne w małych średnicach, mogą być produkowane do DN 1200. Są dostępne w korpusach jedno- lub dwuczęściowych.

Oszczędzają energię

Zawory kulowe włączają się i wyłączają za pomocą siłowników elektrycznych lub pneumatycznych. Łączą się z trzpieniem zaworu i obracają go o ćwierć obrotu. Kołnierze ISO 5211 to najczęstsze połączenia, które są gotowe do podłączenia do siłownika. Siłowniki mogą również sterować zaworem kulowym zdalnie lub za pośrednictwem sterownika. Niektóre działają również jako automatyczne zawory odcinające. Zawory kulowe mogą zaoszczędzić do 30% energii, gdy są stosowane w pralkach o wysokiej wydajności.

Zawory odcinające są idealne do pralek bez skrzynki odpływowej. Nadają się również do ogrzewania hydroponicznego i aplikacji wody pitnej. Zawory te zmniejszają ryzyko zalania poprzez kontrolę przepływu wody. Są łatwe w montażu i posiadają konstrukcję typu push-to-connect. Mogą być stosowane w każdym typie pralki. A także są kompatybilne z większością pralek wyprodukowanych w USA.

Zawór kulowy może kontrolować przepływ wody poprzez otwieranie i zamykanie armatury. Zawory te wykonane są z mosiądzu lub stali chromowanej. Dźwignia porusza się w zakresie ćwierć obrotu. Przesunięcie jej równolegle do rury wyrównuje otwarcie z przepływem wody, natomiast przesunięcie jej prostopadle do rury blokuje przepływ. Zawory te mogą być dostosowane do zamknięcia armatury w oparciu o pożądany przepływ. Są one bardzo trwałe i zaprojektowane tak, aby wytrzymać od 8 do 10 lat.

Są bezawaryjne

Aby zawory kulowe pralki były bezpieczne, należy wiedzieć, jak działają. Zawory kulowe są specjalnie zaprojektowane, aby zamykać i otwierać się pod kątem 90 stopni, dzięki specjalnym bramkom, które znajdują się wewnątrz każdego portu. Domyślnie pozostają one zamknięte, ale gdy pralka się uruchamia, sygnał elektryczny wyzwala otwarcie bramki. W zależności od producenta, proces ten może zostać zakończony w ciągu zaledwie kilku sekund.

Elektryczne siłowniki ze sprężyną powrotną oferują z kolei poziom bezpieczeństwa i spokój podczas awarii zasilania. W porównaniu z konwencjonalnymi zaworami mechanicznymi, zawory te są odporne na awarie i oferują automatyczne odcięcie w przypadku utraty zasilania. Dodatkowo zawory te są przystosowane do pracy zdalnej i są wyposażone we wskaźnik położenia kopuły. Mogą być również wyposażone w przełączniki pomocnicze, grzejniki i termostaty dla dodatkowego bezpieczeństwa.

Jakkolwiek zawory kulowe do pralek są bezpieczne w użyciu, należy mieć świadomość, że nie są one odporne na błędy i mogą łatwo zawieść. Na przykład, wadliwy zawór może spowodować szkody powodziowe i utratę życia. Z tego powodu warto zainwestować w dobrej jakości zawór wlotowy. Jeśli nie jesteś pewien, jaki zawór kupić, przeczytaj ten przewodnik, aby podjąć świadomą decyzję.

Wykonane są z mosiądzu

Te akcesoria do pralek mają mosiężny korpus i nadają się do różnych mediów, w tym wody pitnej. Mosiądz jest odkuwką o wysokiej gęstości, która jest podatna na brak otworów powietrznych i brak wycieków. Zawory mosiężne są wykonywane na maszynach CNC z wysokiej jakości materiałów i są profesjonalnie polerowane i chromowane. Korpusy zaworów mosiężnych są mocne i trwałe, i są wykonane tak, aby wytrzymać rygory codziennego użytkowania. Trzony zaworów mosiężnych są wykonane z mosiądzu walcowanego na gorąco i mają wysoką wytrzymałość na rozciąganie i twardość.

Dla systemów tylko do prania zalecany jest trójportowy zawór mosiężny. Jego gwint rurowy żeński wynosi jeden cal. Wlot może być pojedynczą nogą trójnika, ale woda przekierowuje na każdą stronę biegu. Płyta czołowa tego zaworu jest wyjmowana, co pozwala na czyszczenie zatorów i zapewnia długotrwałą wydajność. Złącza bez piasty to kolejna opcja, pozwalająca na łatwe zintegrowanie linii zasilających i uniknięcie konieczności stosowania piasty.

Wykonane są z PVC

Plastikowe zawory kulowe są zazwyczaj sztywniejsze niż mosiężne. Wymagają jednak odpowiedniego uszczelnienia i mogą obsługiwać zarówno czystą, jak i brudną wodę. Plastik nie jest tak trwały jak mosiądz, ale może obsługiwać pewne chemikalia. Niektóre tworzywa sztuczne są podatne na żwir i promienie UV, więc najlepiej jest wybrać mosiężne zawory kulowe zamiast. Innym czynnikiem, który wpływa na trwałość plastikowych zaworów kulowych jest to, że mogą one zostać uszkodzone przez wyłączenie pralki.

Zawór kulowy PCV może być obsługiwany ręcznie lub zdalnie za pomocą siłownika elektrycznego lub pneumatycznego. Zawory te mogą obracać trzpień zaworu o ćwierć obrotu. Są one zaprojektowane tak, aby pasowały do dwóch rozmiarów rur: wewnątrz rury 1,5″ i na zewnątrz rury 2″. Zawory kulowe mogą być obsługiwane za pomocą ćwierć lub pół obrotu uchwytu. Zawór kulowy jest wykonany tak, aby przetrwał wiele lat.

Jeśli wymieniasz zawór kulowy PCV w pralce, będziesz musiał najpierw usunąć stary. Skrzynka wylotowa i uchwyty zaworu są tej samej marki co te w Twojej pralce. Jeśli wymieniasz zawór z tworzywa sztucznego, być może będziesz musiał wyciąć prostokątny kawałek płyty gipsowo-kartonowej lub usunąć niewielki fragment drewna. Procedura wymiany zaworów kulowych z PCV może być zakończona w taki sam sposób jak w przypadku zaworu gwintowanego, chociaż w tym przypadku może nie być wystarczająco dużo miejsca, aby użyć klucza.

Mają teflonowe gniazda

Choć wiele zaworów kulowych jest wykonanych z tworzywa sztucznego, najczęstsze są wykonane z PTFE (PolyTetraFluorEthylene). Zawory te są elastyczne i oferują dobrą odporność chemiczną. Są one jednak również podatne na pełzanie, co z czasem może prowadzić do słabego uszczelnienia. Z tego powodu wielu producentów używa sprężyn do stosowania stałego ciśnienia, aby utrzymać uszczelnienie w stanie nienaruszonym.

Wybierając zawór kulowy do pralki, rozważ materiały, z których jest wykonany. Niektóre zawory kulowe są wykonane z tytanu, żeliwa, żelaza sferoidalnego i stali nierdzewnej. Inne są wykonane z PCV, który jest lekki i odporny na działanie środków chemicznych. Niezależnie od tego, co wybierzesz, będzie to utrzymywać Twoją pralkę działającą tak gładko, jak to możliwe. Jeśli jesteś na budżecie, rozważ uzyskanie taniego zaworu kulowego z gniazdem teflonowym, który można znaleźć u różnych sprzedawców online.

While PTFE ma długą historię niezawodności, nie jest to również najbardziej efektywny materiał do zastosowań wysokotemperaturowych. PEEK może wytrzymać temperatury tak niskie jak -40°F i 450°F i nadal działać prawidłowo. Jeśli jednak szukasz myjki, która ma wydajne zawory teflonowe, upewnij się, że kupujesz wysokiej jakości.

Mogą być wyposażone w siłowniki

Aktuatory są popularnym wyborem dla zaworów kulowych stosowanych w pralkach. Dwuczęściowy korpus tych zaworów może być przystosowany do montażu siłowników. Zawór kulowy składa się z dwóch części – trzpienia i gniazda. Siłowniki mogą być montowane na jednym lub obu końcach trzpienia zaworu. Siłowniki te sterują natężeniem przepływu poprzez zwiększenie momentu obrotowego. Zawór z siłownikami może być bardziej trwały niż zawór konwencjonalny.

Zależnie od zastosowania, zawory kulowe do pralek mogą być sterowane za pomocą siłowników pneumatycznych lub elektrycznych. Siłowniki mocowane są do trzpienia zaworu i obracają go o ćwierć obrotu. Najczęściej są one wyposażone w przyłącza kołnierzowe ISO 5211. Mogą być sterowane zdalnie lub poprzez sterownik. Siłowniki działają również jako automatyczne urządzenie odcinające. Pomimo swojej złożoności, siłowniki są bardzo łatwe w montażu.

Istnieje wiele rodzajów zaworów kulowych, w tym zawory regulacyjne. Niektóre z nich są zaprojektowane do działania na dwa różne sposoby: jako zawór odcinający lub zawór regulacyjny. Zawory te mogą być wyposażone w siłowniki, aby zwiększyć ich elastyczność i wydajność. Oprócz siłowników, niektóre zawory kulowe mogą być wyposażone w koło ręczne. Jeśli pralka jest używana w zastosowaniach przemysłowych, można dodać siłownik, aby kontrolować natężenie przepływu.

Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *