Gotowy tynk dekoracyjny – jak używać?

19 marca, 2022

Zastanawiasz się nad zastosowaniem na ścianie wzoru szachownicy? Gotowy tynk dekoracyjny to świetny sposób! Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby stworzyć wzór szachownicy na swojej ścianie! Pamiętaj tylko, aby przed rozpoczęciem pracy wymieszać tynk z niewielką ilością tempery. W przeciwnym razie tynk może się nieprawidłowo związać. Kiedy już wymieszasz odpowiednią ilość tynku, możesz zacząć nakładać go na ścianę!

Przygotowanie powierzchni ściany

Przed nałożeniem gotowego tynku dekoracyjnego należy dokładnie przygotować powierzchnię ściany. Należy usunąć stare powłoki, wyszorować ściany do gołego podłoża betonowego lub ceglanego, a wszelkie zanieczyszczenia usunąć odkurzaczem budowlanym. Pęknięcia i miejsca, w które mógłby wnikać tynk, należy naprawić i zabezpieczyć taśmą maskującą. Ścianę należy zagruntować w kilku warstwach, gotową mieszanką tynku dekoracyjnego dla małych powierzchni oraz suchą mieszanką rozcieńczoną wodą dla większych powierzchni.

Następnie przygotowuje się roztwór tynku zgodnie z instrukcją producenta. Po przygotowaniu nanosi się go na powierzchnię ściany, używając szpachelki do równomiernego rozprowadzenia. Nadmiar materiału należy zeskrobać szpachelką. Najłatwiejszym sposobem na stworzenie tekstury jest użycie wałka. Narzędzie to tworzy powierzchnię przypominającą welur. Ruchy wałka powinny być zdecydowane i skierowane w jednym kierunku. Po nałożeniu tynku należy za pomocą łopatki usunąć wystające fragmenty.

Używanie masy szpachlowej

Przed nałożeniem tynku dekoracyjnego należy zagruntować i przeszlifować powierzchnię ściany. Jest to niezbędne do związania szpachli z podłożem. Po przygotowaniu powierzchni ściany, masę szpachlową nakłada się cienkimi warstwami za pomocą szpachelki. Liczba warstw zależy od pożądanego wzoru. Im więcej nałożonych warstw, tym cieńsza będzie powłoka. Można również zakupić gotową masę szpachlową w sklepie lub przygotować masę mieszając suchy proszek szpachlowy z wodą.

Tynk dekoracyjny można przygotować za pomocą szablonów. Tynk dekoracyjny można również nakładać mieszając go z klejem PVA. Do wymieszania tych dwóch materiałów można użyć dwóch litrów wody. Pasta gipsowa powinna być dokładnie i równomiernie wymieszana, a mieszaninę należy pozostawić do wyschnięcia przed drugim krokiem. Ostatnim krokiem jest nałożenie podkładu w dwóch warstwach. Aby uzyskać gładkie wykończenie, można użyć zwykłego pędzla lub wałka malarskiego.

Tworzenie wzoru szachownicy

Tynk dekoracyjny występuje w wielu różnych kolorach i fakturach, w tym opalenizny, bieli, czerni i brązu. Używając tych kolorów, możesz stworzyć różne wzory, od retro do tradycyjnych. Użyj czarnego i białego marmuru, aby podkreślić inaczej solidne krzesło lub stworzyć bardziej wyrafinowany wygląd z poduszką w kratkę. Jeśli nie masz czasu na pracę z tynkiem, rozważ zrobienie wzoru szachownicy samodzielnie z gotowym tynkiem dekoracyjnym.

Dekoracyjne wałki do tynku mogą ułatwić nakładanie wzorów. Możesz również użyć sztywnego pędzla, gąbki piankowej i szorstkiej tkaniny do nakładania wzorów i projektów. Najlepszym sposobem na wykorzystanie dekoracyjnego wałka do tynku jest szukanie rodzaju tekstury, którą wytwarza. Dobry wałek stworzy równe wykończenie, które wygląda jak szachownica. Po znalezieniu odpowiedniego wałka, możesz rozpocząć dekorowanie.

Nakładanie tynku dekoracyjnego

Tynk dekoracyjny jest zwykle wykonany z mąki wapiennej. Można jednak stosować również tynki na bazie polimerów, aby zwiększyć jego wydajność. Polimery mogą zapobiegać jego pękaniu i pozwalają na wykończenie go wytłoczonymi wzorami. Tynki dekoracyjne występują również z wypełniaczami. Włókna z różnych materiałów są mieszane z teksturowanym rozwiązaniem. Do tynku można wprowadzić na przykład wióry marmurowe. Zużycie tynku dekoracyjnego różni się w zależności od złożoności wzoru. Wewnętrzna powierzchnia gotowego produktu musi być czysta i pozbawiona silnych nierówności.

Przed nałożeniem tynku dekoracyjnego przygotuj ściany. Upewnij się, że wszystkie obrazy i meble zostały usunięte z powierzchni. Jeśli to możliwe, usuń pozostałości starych tapet lub powłok malarskich. Jeśli tak jest, upewnij się, że usunąłeś starą tapetę i wybielasz. Powierzchnia powinna być wolna od wszelkiego kurzu i zanieczyszczeń. Jeśli stosujesz tynk strukturalny, upewnij się, że dokładnie wysuszysz go przed kontynuacją. W przeciwnym razie tynk może pękać lub łuszczyć się.

Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *