Ile kosztuje remont elewacji kamienicy?

2 października, 2022
stara kamienica do generalnego remontu

Prędzej czy później każda elewacja budynku wymaga renowacji. Tego rodzaju remont wymaga szczególnej uwagi i nakładów, i nie tylko z uwagi na koszt bezpośredni inwestycji. Wystarczy jednak przejechać przez Polskę i jej osiedla, by utwierdzić się w przekonaniu jak bardzo polskie domy mieszkalne, wielorodzinne potrzebują zmian. Lata 70. w Polsce stały pod znakiem budów osiedli wieżowców czy wielokondygnacyjnych budynków. I to one najbardziej dziś straszą odpadającymi fragmentami elewacji, mokrymi plamami wnikającym w strukturę obiektu i mieszkań. 

Ile kosztuje remont elewacji kamienicy?

Największym wrogiem procesu przygotowań do remontu kamienicy jest decyzyjność właścicieli mieszkań i proces ten wymaga najwięcej czasu. I to bez względu na formę własności. Wbrew pozorom często dużo łatwiej doprowadzić do inwestycji w budynkach należących do spółdzielni mieszkaniowych. Tam decyzję podejmuje zarząd spółdzielni przy większości biorących udział w głosowaniu, i jeżeli tylko spółdzielnia uzbierała fundusze, może przygotowywać się do remontu. 

O wiele trudniej podejmuje decyzje wspólnota mieszkaniowa, chociaż zmienione kilka lat temu przepisy mówiące o decyzyjności większości właścicieli lokali mocno ułatwiła podejmowanie wspólnych decyzji. Jednak wspólnota mieszkaniowa bardzo często związana jest z dwoma aspektami: ograniczoną ilością lokali własnościowych i obecnością lokali należących do gminy czy miasta. Najczęściej ilość mieszkań własnościowych nie wystarcza na tak dużą inwestycję, jaką jest remont elewacji i niezbędna jest pilna pożyczka na dzisiaj. Wspólnota mieszkaniowa zatem musi podejmować dwie ważne decyzje: o rozpoczęciu prac remontowych i pozyskaniu finansowania z zewnątrz, czyli pożyczki z banku. 

Dynamiczne ceny remontu elewacji kamienicy

Ceny remontu elewacji są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu zmiennych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest położenie tynku elewacyjnego. Ta technologia umożliwia zastosowanie tynku w różnych kolorach, można użyć również boniowania. Dzięki temu osiąga się ciekawe efekty estetyczne w skali jednego budynku czy całego osiedla. Ułożenie tynku elewacyjnego w pierwszym półroczu 2022r.  kosztowało od 35 – 50 zł za metr kwadratowy. 

Spośród różnych technologii kładzenia tynku elewacyjnego najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku mineralnego. Jednak koszt tej inwestycji składa się z kilku elementów:

  • położenia tynku mineralnego, 5-6, 50/mkw
  • zakupu farb elewacyjnych, 4-6zł/mkw
  • pomalowania elewacji, 25-35zł/mkw

Innym pomysłem na remont elewacji jest zastosowanie tynku akrylowego, również dostępnego w wielu kolorach, którego cena oscyluje w kwocie 15-24zł/mkw. Dużą popularnością z wielu względów cieszy się tynk silikonowy. To rozwiązanie droższe, ale trwałe i samoczyszczące. Wśród nich tynki silikatowe w cenie 20-30zł/mkw oraz tynki silikatowo-silikonowe, które kosztują 15-25zł/mkw. 

Interesującym rozwiązaniem estetycznym, tworzącym ciekawe efekty wizualne jest boniowanie, zabieg ten jest stosunkowo kosztowny, cena za wykonanie boni to 40-50zł/mkw.

Gdyby brakowało Ci środków finansowych na sfinalizowanie remontu, koniecznie sprawdź pożyczki na raty bez weryfikacji.Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *