Membrana czy papa na dach w domu jednorodzinnym?

23 kwietnia, 2022

Zapewne zastanawiałeś się nad różnicami pomiędzy membraną a papą, ale możesz nie wiedzieć, czym właściwie są te materiały. Istnieje wiele różnych rodzajów pokryć dachowych, w tym papa, filc i PCV, ale my skupimy się na wadach i zaletach tych materiałów. Oto przegląd różnych rodzajów materiałów dachowych i ich instalacji. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej!

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z kobiecastronabudowania.pl

Membrana

Dach domu jednorodzinnego to płaska powierzchnia o niewielkim nachyleniu. W starszych domach dach był zazwyczaj wykonany z papy, ale obecnie zamiast niej stosuje się membrany z włókna szklanego. Jednowarstwowe arkusze membran mogą być mocowane mechanicznie lub przyklejane do dachu. Membrany EPDM i PVC są zarówno wodoodporne, jak i odporne na rozwój bakterii i penetrację korzeni.

Filc

Filc jest wodoodpornym materiałem, który jest powszechnie stosowany w domach jednorodzinnych. W zimnym klimacie stanowi dodatkową warstwę ochrony przed przeciekami. Materiał ten został wynaleziony w 1800 roku przez Jowitta, Josiaha i Stanleya. Opatentowali oni Roofing-Felt w 1885 roku i otrzymali U.S. Patent 318,910.

Warstwę nasyconego asfaltem filcu stosuje się w przypadku stromych dachów pochyłych. Ten rodzaj materiału dachowego nie jest wodoodporny, ale zapewnia odpowiednią ochronę w środowisku o wysokiej wilgotności. Niektóre rodzaje filcu mają podstawę celulozową, podczas gdy inne mają podłoże z włókna szklanego. Ten ostatni materiał jest czasami określany jako „organiczny” podkład.

PVC

Jeśli instalujesz nowy dach na swoim domu jednorodzinnym, możesz zapytać: „Membrana czy papa?”. Oba materiały są powszechnie stosowane w pokryciach dachowych. Być może słyszałeś o PVC lub EPDM, ale jaka jest różnica między tymi dwoma materiałami? Oba rodzaje materiałów dachowych mają swoje zalety i wady. Czytaj dalej, aby poznać zalety i wady każdego materiału oraz dowiedzieć się, jak działa on w przypadku domu jednorodzinnego.

Papier smołowy to ogólne określenie filcu dachowego. Stanowi dodatkową warstwę ochronną pomiędzy gontami a sklejką. Jest nasycona bitumem, lotnym materiałem, który szybko się rozpada. W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, papa ma tendencję do zapinania się i marszczenia z czasem. Trudno jest też po niej chodzić. Na szczęście istnieją inne opcje dla podkładu. Membrana jest lepszym wyborem dla domów jednorodzinnych, ale papa ma swoje ograniczenia.

Materiały gumopodobne

Możesz położyć dach gumopodobny na istniejącym dachu, ale powinieneś upewnić się, że usunąłeś wszelkie poprzednie pokrycia dachowe przed zainstalowaniem materiału gumopodobnego. Płaski pryzmat pomoże Ci usunąć gonty i inne warstwy pokrycia dachowego, a także wszelkie gwoździe i elementy mocujące. Po usunięciu wszystkich poprzednich warstw można sprawdzić dach pod kątem pęknięć i szczelin oraz usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które utknęły na szczycie dachu.

Choć materiały gumopodobne są trwałe, istnieje wiele innych dostępnych opcji. TPO i PVC to dwa przykłady popularnych materiałów dachowych, a oba mają zalety i wady. Jeśli szukasz materiału dachowego niewymagającego konserwacji i trwałego, wybierz TPO. Te dwa materiały mają podobną żywotność i mogą wytrzymać kolejną burzę gradową bez konieczności napraw. Chociaż wymagają one pewnej konserwacji, mają większą atrakcyjność i większą trwałość. W zależności od wielkości domu, TPO może kosztować od 5,50 do 8,50 dolarów za stopę kwadratową i należy upewnić się, że pracujesz z renomowanym wykonawcą dachów.

EPDM

Wybór między membraną EPDM a papą do pokrycia dachu na domu jednorodzinnym zależy od rodzaju struktury, którą masz. Choć obie są trwałe i odporne na wysokie temperatury, EPDM jest droższy. Papa jest tańszą opcją, ale jest podatna na rozdarcia i otarcia. EPDM jest bardziej trwały i może przetrwać do 30 lat, jeśli jest prawidłowo zainstalowany.

Jedną z głównych różnic między papą a membraną EPDM jest sposób, w jaki przylegają do dachu. Membrany mocowane mechanicznie nie są zalecane dla budynków o dużym obciążeniu wiatrem. Aby zapobiec propagacji rozdarcia i zminimalizować pompowanie wiatru, muszą być wzmocnione. Choć mechanicznie mocowane membrany są łatwiejsze w montażu, mogą prowadzić do problemów takich jak pompowanie powietrza i kondensacja. Najlepszym wyborem dla dachu domu jednorodzinnego jest taki, który spełnia specyfikacje dla danego obszaru i klimatu.

Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *