Regulacja drzwi w domu jednorodzinnym – poradnik

13 czerwca, 2022

Jeśli drzwi w Twoim domu jednorodzinnym przestały działać, możesz łatwo naprawić je samodzielnie, korzystając z tych wskazówek i porad. W tym artykule wyjaśnimy, jak wyregulować drzwi za zawiasy. Czytaj dalej, aby odkryć, jak wyregulować drzwi, które kołyszą się w lewo lub w prawo. W ten sposób możesz zapobiec zatrzaśnięciu się drzwi o ścianę Twojego domu.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z minox.com.pl

Regulacja drzwi za zawiasy

Zawiasy drzwi można regulować, aby zmienić stopień ich otwarcia lub zamknięcia. Większość zawiasów ma trzy różne ustawienia regulacji: kompresyjne, boczne i wysokościowe. Jeśli drzwi nie zamykają się do końca, spróbuj dokręcić śrubę imbusową, która często jest ukryta pod plastikowym korkiem. Ten krok spowoduje przesunięcie drzwi bliżej ramy przy zachowaniu uszczelnienia. Jeśli drzwi są zbyt wysokie, spróbuj dokręcić boczny regulator.

Dostępnych jest kilka rodzajów narzędzi regulacyjnych, począwszy od młotka i sztywnego płaskiego narzędzia do specjalnej maszyny do regulacji zawiasów. Jeśli narzędzie do regulacji nie działa, być może trzeba będzie wymienić zawiasy. Większość firm wymieni zawiasy w rozsądnej cenie. Dobrym pomysłem jest zadzwonienie do dwóch firm przed podjęciem decyzji. Następnie, zachować skrzydło drzwiowe w miejscu podczas pracy na zawiasach.

Złe zawiasy są główną przyczyną nieszczęść drzwi. Często, drzwi będą wiązać się z ramą po zamknięciu, lub śruby zawiasów staną się poluzowane. Poza tym, drzwi mogą również odbijać się z powodu nierównych marginesów wokół krawędzi. Aby wykryć ten problem, należy zaznaczyć zawias szminką lub umieścić kawałek taśmy na płytce zaczepowej. Jeśli drzwi nadal nie zatrzaskują się, powinieneś wymienić zawias.

Aby wyregulować drzwi przy zawiasach w ścianach wzniesionych, możesz użyć płaskiego pryzmy lub skrobaka, aby podnieść środkowy trzpień zawiasu. Podczas podnoszenia drzwi z zawiasów, pamiętaj, aby sprawdzić, czy nie ma grzechotek. Można również użyć śrubokręta lub młotka, aby usunąć nakładkę na sworzeń zawiasu. Następnie weź kawałek skrobaka lub drewnianego struga i wbij go, aż będzie pasował do beczki zawiasu. Jeśli kołki zawiasów są zbyt luźne, po prostu je wymień.

Aby wyregulować drzwi za zawiasy w domach jednorodzinnych typu erect, najpierw zmierz rozmiar i wagę drzwi. Następnie użyj najmniejszego narzędzia regulacyjnego, jakie posiadasz, np. śrubokręta. Możliwe jest, że drzwi mogą być zbyt duże lub zbyt małe dla zawiasów. Jeśli jest za mały, może trzeba będzie usunąć drzwi i ponownie zainstalować zawias.

Przed rozpoczęciem, upewnij się, że masz odpowiedni rozmiar i styl zawiasów drzwiowych. Drzwi z małym uchwytem często spadną nieco, a strona uchwytu będzie ocierać się o górną część ramy, gdy się zamknie. W skrajnych przypadkach może to powodować ścieranie farby. Może to być również przypadek, gdy wpust jest zbyt blisko ogranicznika. Tak więc zawiasy o odpowiednim rozmiarze mogą pomóc Ci sprawić, by drzwi zamykały się i otwierały z łatwością.

Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć klucza o odpowiednim rozmiarze do swoich drzwi, użyj klucza nastawnego o otwartym końcu. Klucz powinien być nieco większy niż knykcie. Upewnij się, że sworzeń gwintuje dwie górne zwrotnice, a nie cały zawias. Jeśli płytka zawiasu ma sworzeń, który się poluzował, możesz użyć zestawu gwoździ jako twardego zamiennika.

Regulowanie drzwi, które same się otwierają lub zamykają

Jeśli twoje drzwi ciągle się kołyszą, prawdopodobnie nie są ustawione prawidłowo na swoich zawiasach. Jeśli tak jest, możesz spróbować wyrównać bolce na zawiasach. Aby to zrobić, wystarczy umieścić młotek na szpilce i stuknąć ją w środku, aby ją zgiąć. Pin będzie następnie osadzony prawidłowo, co zatrzyma go od swing open.

Jeśli drzwi nie jest swing prawidłowo, zawias może być wygięty. To uniemożliwi drzwiom prawidłowe kołysanie. Jeśli drzwi są skręcone, spróbuj wyregulować zawiasy. Upewnij się, że są one również na poziomie. Jeśli nie możesz wyregulować drzwi ręcznie, rozważ użycie instrukcji lub schematu, który Cię poprowadzi. Po wykonaniu tej regulacji, ponownie zainstaluj zawiasy i sprawdź, czy drzwi są w prawidłowym ustawieniu.

Jeśli nie możesz ręcznie wyregulować zawiasów drzwi, najprawdopodobniej jest to wadliwy samozamykacz. Zazwyczaj można znaleźć śrubę regulacyjną na zewnętrznym końcu cylindra. Użyj śrubokręta w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby ją poluzować w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz cylindra. Być może trzeba będzie zaplanować ramę, aby dać jej odpowiednie miejsce do huśtania się w lewo i w prawo.

Regulowanie drzwi, które huśtają się w lewo lub w prawo

Jeśli Twoje drzwi nie zamykają się prawidłowo, być może nadszedł czas na regulację zawiasów. Niektóre drzwi są ustawione tak, że po zamknięciu drzwi mogą się sprężyście otworzyć. Aby dokonać regulacji, należy podnieść krawędź drzwi za pomocą kluczy. Gdy zawiasy są już wypoziomowane, można przesunąć drzwi bliżej ściany. Jednak nadal może być konieczne dostosowanie drzwi w innych obszarach.

W zależności od poziomu domu i liczby drzwi, możesz być w stanie dostosować wysokość drzwi bez pomocy profesjonalisty. Regulacja wysokości drzwi może być również konieczna, jeśli drzwi nie obracają się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Na przykład drzwi po lewej stronie otworu drzwiowego są ustawione zbyt wysoko w stosunku do ramy. To utrudnia zamknięcie szczeliny. Możesz jednak być w stanie wyregulować nachylenie za pomocą płaskiego śrubokręta.

Jeśli drzwi na froncie zwisają, możesz być w stanie wyregulować je tak, aby siedziały bardziej centralnie. Jest to możliwe, jeśli drzwi są luźne na zawiasach. Aby to osiągnąć, powinieneś zapakować stronę zawiasów kartonem. Dzięki temu szczelina będzie większa, a strona z klamką bliżej ramy. Może być również potrzebny pryzmat, aby podnieść dolną krawędź.

Poza dokręceniem zawiasów, należy również sprawdzić regulację kompresji na drzwiach. Jeśli drzwi nie zamyka się w pełni, może trzeba dostosować kompresję. Jeśli jest ona zbyt niska, można obniżyć wysokość zawiasu. Podobnie, jeśli drzwi są przechylone w dół, być może trzeba będzie wyregulować ich wysokość. Wyreguluj kompresję.

Kolejnym krokiem w regulacji drzwi, które kołyszą się w lewo lub w prawo, jest regulacja zawiasów sprężynowych. Będziesz musiał nosić okulary ochronne i rękawice, aby chronić swoje ręce. Sprężyny w drzwiach będą albo zwisać lub dokręcić, więc trzeba być ostrożnym, aby nie zranić się. Będziesz musiał starannie dostosować kołki, aby zapewnić, że drzwi huśtają się prawidłowo.

Aby dokonać regulacji, musisz usunąć ogranicznik drzwi. Aby to zrobić, usuń gwóźdź z ogranicznika drzwi i ponownie go przybij. Pomiędzy doortopem a drzwiami należy pozostawić szczelinę o szerokości około dwóch milimetrów. Następnie należy pomalować drzwi, aby dopasować je do reszty domu. Jeśli to nie zadziała, być może trzeba będzie wymienić zawiasy.

Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *