Czy farba lateksowa jest lepsza od ceramicznej?

22 stycznia, 2022

Wybierając między farbą lateksową a farbą ceramiczną, ważne jest, aby zrozumieć różnice w tych materiałach. Korzyści i koszty związane z farbą ceramiczną są omówione w tym artykule. Ponadto przyjrzymy się trwałości i kosztom każdego rodzaju farby. Dowiesz się również, które rodzaje farb są najlepsze dla różnych sytuacji. Czytaj dalej, aby odkryć różnice w tych dwóch rodzajach farb. Przeczytaj również o różnicach w zastosowaniu.

Koszt powłok ceramicznych vs. farba lateksowa

Jeśli rozważasz przemalowanie ścian zewnętrznych lub wewnętrznych, prawdopodobnie zastanawiałeś się, ile kosztują powłoki ceramiczne i inne środki ochrony powierzchni. Chociaż farba ceramiczna jest doskonałą opcją, prawdopodobnie będziesz musiał wyłuskać kilka dodatkowych dolarów na profesjonalną usługę korekty farby. W zależności od rodzaju farby chcesz naprawić, może skończyć się płacąc $ 400 do $ 800 dla jednej procedury. Na szczęście, można zaoszczędzić trochę pieniędzy, robiąc to samemu i powłoki ceramicznej jest znacznie tańsze niż woskowanie zewnątrz.

Wraz z woskiem samochodowym może chronić farbę na krótki okres, powłoka ceramiczna będzie oferować znacznie dłuższą ochronę. Powinna ona trwać co najmniej trzy lata, gdy jest właściwie utrzymywana, choć wielu producentów reklamuje powłokę dziesięcioletnią. Oprócz tego, że są tańsze, powłoki ceramiczne ułatwią czyszczenie i przedłużą żywotność Twojego lakieru. Zaoszczędzisz również sporo pieniędzy, ponieważ powłoka jest mniej prawdopodobna do zarysowania lub złuszczenia po kilku latach.

Powłoki ceramiczne są dobrą opcją, jeśli szukasz ochrony swojego pojazdu przed szkodliwymi promieniami słonecznymi UV. Jednak koszt nie jest tani – typowa trzyletnia powłoka będzie Cię kosztować od 1000 do 1400 dolarów. Jednakże, jeśli jesteś rękodzielnikiem i nie masz nic przeciwko wydaniu trochę więcej pieniędzy, możesz wykonać tę pracę samodzielnie w domu. Chociaż będzie to wymagało regularnego mycia samochodu, konserwacja jest tego warta w dłuższej perspektywie.

Trwałość powłok ceramicznych vs. farba lateksowa

Profesjonalna powłoka ceramiczna oferuje wiele zalet w stosunku do wersji DIY. Na początek, profesjonalne powłoki zwykle trwają znacznie dłużej niż produkty DIY. CQuartz Finest Reserve, na przykład, może trwać do dziesięciu lat, podczas gdy powłoki DIY zwykle trwa od dwóch do trzech lat. Dodatkowo, profesjonalne powłoki mogą zapobiec swirl marks, plamy i degradacji, więc są one znacznie bardziej trwałe niż produkty DIY. Są one również w stanie lepiej odeprzeć proces starzenia i chronić samochód przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

Czy powłoka ceramiczna trwa dłużej niż farba lateksowa lub wosk zależy od powierzchni, do której jest stosowana. Szkło jest amorficzne, bez uporządkowania dalekiego zasięgu, natomiast ceramika ma wysoce uporządkowaną strukturę krystaliczną. Ponieważ jest w stanie niskoenergetycznym, ceramika jest bardzo stabilna i odporna na reakcje chemiczne. Jednak ciepło spowoduje usieciowanie powłoki i utwardzi się ona szybciej niż farba lateksowa. W rzeczywistości, temperatury tak niskie jak -40degC nie spowoduje powłoki ceramicznej do złuszczania lub pękania, chyba że sama powłoka jest uszkodzona.

Powłoki ceramiczne mogą być odporne na zarysowania. Dzięki temu idealnie nadają się do stosowania na samochodach o powierzchniach narażonych na duże uderzenia lub korozję. Pomimo ich ofiarnej natury, nie mogą one całkowicie zastąpić lateksowego lakieru na samochodach. Jednak wysokiej klasy powłoki ceramiczne są zwykle w stanie przetrwać lata, a niedroga powinna wystarczyć na rok. Więc, co jest zaletą powłok ceramicznych?

Koszt powłok ceramicznych vs. farba akrylowa

Chociaż wiele osób preferuje farbę akrylową, możesz również rozważyć dodanie powłoki ceramicznej do swojego projektu. Ten rodzaj powłoki jest wykonany z cząstek ceramicznych, które mogą chronić twoje ściany przed ekstremalnym ciepłem. W porównaniu do standardowej farby, powłoki ceramiczne są trzy do czterech razy droższe niż zwykła farba akrylowa. Jeśli rozważasz dodanie powłoki ceramicznej do swojego projektu, upewnij się, że przestrzegasz tych wskazówek, aby zapewnić długotrwałe wykończenie.

Powłoka ceramiczna, którą wybierzesz, będzie trwać dłużej, ale musisz pamiętać, że ma swoje ograniczenia. Na przykład nie będzie chronić domu przed odpryskami skalnymi lub błotem. Ale może pomóc zmniejszyć rachunek za chłodzenie, ponieważ powłoki oferują wybitne arkusze wody i beading. Należy również zachować ostrożność podczas nakładania powłoki ceramicznej, ponieważ zbyt duża ilość może sprawić, że powłoka będzie zbyt lepka i trudna do zastosowania. Inne składniki powłok ceramicznych to aktywowany fluor, dwutlenek tytanu i polisilazan.

Generalnie, powłoki ceramiczne występują w dwóch rodzajach: Profesjonalnie nakładane produkty i zestawy konsumenckie DIY. Można jednak użyć obu metod do tego samego projektu. Konsumenckie farby ceramiczne mają niższe stężenie ceramiki niż profesjonalne farby ceramiczne. W związku z tym nie oferują one tak dużej ochrony i połysku. Będziesz musiał wydać więcej pieniędzy na profesjonalną farbę ceramiczną, jeśli chcesz zainstalować powłokę na swoim pojeździe.Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *