Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Dzięki temu przedłużysz ich żywotność

6 lutego, 2023
jak dbać o panele fotowoltaiczne

Montaż instalacji PV to jeden z najlepszych sposobów uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii oraz stale rosnących cen. Jak wylicza Da Vinci Green Energy, taka inwestycja może zwrócić się w ciągu 2,4 roku (kalkulacja na podstawie danych za grudzień 2022)! To świetna informacja zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Jednak aby w pełni korzystać z możliwości fotowoltaiki, trzeba nauczyć się, jak dbać o panele fotowoltaiczne.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Inwestycja w fotowoltaikę wymaga pewnych kalkulacji. Przede wszystkim należy obliczyć potrzebną moc – szacuje się, że system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp zaspokoi potrzeby energetyczne jednej osoby w gospodarstwie domowym. Oprócz tego trzeba starannie wybrać miejsce, pamiętając, że najlepszy uzysk daje skierowanie paneli na południe. Istotny jest również kąt ich nachylenia, a także świadomość tego, jak zadbać o panele fotowoltaiczne.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych powinny więc zostać dostosowane do zapotrzebowania na energię elektryczną, warunków lokalowych oraz ukształtowania terenu. Montaż na dachu lub budynku nie zawsze jest możliwy. Często bardziej efektywnym rozwiązaniem jest instalacja naziemna. Podjęcie właściwej decyzji  bywa trudne, dlatego warto zaufać ekspertom z renomowanej firmy, na co dzień zajmującej się fotowoltaiką.

Instalacja PV – dlaczego trzeba o nią dbać?

Nie każdy użytkownik instalacji PV ma świadomość tego, że należy odpowiednio o nią zadbać. Mimo że najlepsze moduły mogą mieć nawet 25 lat gwarancji na trwałość oraz uzysk energii, trzeba konserwować je zgodnie z zaleceniami.

Nagromadzone zanieczyszczenia oraz osady mogą zmniejszyć wydajność fotowoltaiki nawet o 15%! Najbardziej niebezpieczne dla instalacji są piasek, kurz czy nieczystości zostawiane przez zwierzęta. Również gruba warstwa zalegających liści wpływa na zmniejszenie uzysku energii. Ważne jest zatem regularne czyszczenie, które pozwala ograniczyć ryzyko uszkodzenia ważnych części modułu. Wiąże się to z przestojami, a także koniecznością wymiany – jest to uciążliwe, nawet jeżeli element jest objęty gwarancją.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Jak dbać o panele fotowoltaiczne? Bardzo ważne jest, by robić to z głową. Przede wszystkim warto zapytać o to specjalistów. Eksperci Da Vinci Green Energy odpowiedzą na wszystkie pytania, które związane są montażem oraz prawidłowym użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej.

Niektóre kwestie można przyswoić sobie już teraz. Przede wszystkim czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie musi być zbyt częste. Wystarczy robić to raz lub dwa razy do roku. Najlepszą porą jest wczesna wiosna – wtedy konieczne jest pozbycie się zimowych pozostałości. Dzięki temu w kolejnych miesiącach moduły będą pracować, wykorzystując pełnię swojej mocy. Takie prace należy wykonać rano lub wieczorem, ponieważ mycie paneli w południe może prowadzić do uszkodzeń i wywołać szok termiczny.

Wiele osób interesuje również sposób odśnieżania paneli. W większości przypadków warstwa śniegu zazwyczaj sama szybko topnieje i nie trzeba nic robić. Jeśli jednak jest ona gruba, wtedy można ostrożnie usunąć część zalegającej pokrywy. Częściowo odsłonięte panele zaczną działać i doprowadzą do rozpuszczenia się resztek śniegu.

Najważniejsze zasady pielęgnacji paneli fotowoltaicznych

Aby samodzielnie pielęgnować panele fotowoltaiczne, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • nie wolno myć gorących paneli – dlatego najlepiej myciem zająć się wczesnym rankiem lub wieczorem;
  • do mycia paneli PV nie należy używać detergentów – wystarczy woda z mydłem lub zwykły wąż ogrodowy;
  • nie należy korzystać z myjek ciśnieniowych ani szorstkich czy ostro zakończonych narzędzi;
  • prace na wysokościach trzeba wykonywać z odpowiednim zabezpieczeniem.

Jeśli użytkownik wie, jak dbać o panele fotowoltaiczne, zwiększy zarówno uzysk energii, jak i żywotność instalacji. Nie wymaga ona jednak wielu zabiegów, gdyż ze zwykłymi osadami, kurzem czy pyłem poradzą sobie opady deszczu. Bardziej gruntowne mycie wystarczy wykonać raz lub dwa razy w roku.Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *