Kiedy należy zaplanować panele fotowoltaiczne przy budowie magazynu?

10 kwietnia, 2023
panele na dachu magazynu

Kiedy należy zaplanować panele fotowoltaiczne przy budowie magazynu? Najlepiej uwzględnić tę inwestycję już w momencie tworzenia projektu. Dlaczego to takie ważne? Sprawdzamy!

Budowa magazynu to poważna inwestycja i niemały koszt. Planujący postawienie budynku wielkopowierzchniowego powinien zastanowić się, czy mógłby czerpać z niego dodatkowych korzyści. Tak dużą powierzchnię opłaca się przeznaczyć na montaż paneli fotowoltaicznych. Z tego względu już na etapie projektowania warto uwzględnić położenie modułów. Celem jest zminimalizowanie kosztów, połączenie inwestycji i przeprowadzenie ich w jednym czasie, ale również dostosowanie budynku do instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego planowanie jest tak ważne?

Przedsiębiorca stawiający budynek magazynu może chcieć od razu zainwestować w panele fotowoltaiczne, może też myśleć o nich w perspektywie czasu – jako o kolejnym etapie rozbudowy czy udoskonalania przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego, czy montaż modułów jest kwestią przyszłości bliższej czy dalszej, już na etapie projektu budynku należy go uwzględnić. Dlaczego to takie ważne? Aby maksymalnie wykorzystać możliwości instalacji fotowoltaicznej, należy zadbać o jakość poszczególnych elementów, odpowiedni dobór ich mocy, ale także o właściwe posadowienie, ustawienie.

To, co należy uwzględnić, decydując się na montaż własnej elektrowni słonecznej, to przede wszystkim:

  • miejsce posadowienia budynku, na którym będą zamontowane panele – dobre nasłonecznienie, brak przeszkód (wysokie budynki, drzewa); 
  • konstrukcję dachu, rodzaj materiału, z którego wykonane jest poszycie;
  • wzmocnienie konstrukcji całego budynku;
  • konieczność spełnienia wymogów prawnych;
  • możliwość skorzystania z dofinansowań dla przedsiębiorstw.

Jeśli interesuje cię fotowoltaika dla magazynów i masz taką możliwość, uwzględnij ją już w momencie planowania budowy. Pozwoli to na zminimalizowanie formalności i kosztów, a także uchroni cię przed późniejszymi komplikacjami. 

Fotowoltaika na dachu magazynu – co warto wiedzieć?

Założenie przyzakładowej elektrowni słonecznej może wymagać pozwolenia na budowę – to dodatkowe formalności, o których musi pamiętać przedsiębiorca. Warto zatem jak najwcześniej ustalić, jaką wielkość i moc będzie miała instalacja. Elektrownia słoneczna generująca moc równą lub wyższą niż 50 kWp wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie instalacja, której wysokość (łącznie z konstrukcją mocującą) przekroczy 3 metry. Przedsiębiorca ma obowiązek przedstawić odpowiedni wniosek oraz projekt budowlany. 

Uwzględniając montaż instalacji już na etapie projektowania budynku, łatwiej zaplanować jego konstrukcję, budowę dachu, ale również samo ustawienie magazynu. Wszystkie te elementy mają ogromne znaczenie w kontekście czerpania korzyści z posiadania własnej elektrowni słonecznej. 

Co więcej, przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowanie inwestycji, np. w ramach programu Energia Plus, dzięki któremu mogą uzyskać pożyczkę obejmującą 85% kosztów kwalifikowanych. 

Panele na dachu magazynu – czy to opłacalna inwestycja?

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną pozwala przedsiębiorstwu realnie obniżyć rachunki za energię elektryczną, a także budować pozytywny wizerunek firmy. Działania proekologiczne, troska o środowisko naturalne stawiają przedsiębiorców w dobrym świetle, co z kolei buduje zaufanie. Z takimi firmami chętniej nawiązywania jest współpraca. Przedsiębiorcy coraz częściej powołują się na zasady strategii zrównoważonego rozwoju, w którym ważne jest to, jak działalność gospodarcza wpływa na środowisko. Nie tylko kontrahenci zwracają uwagę na tego rodzaju działania, coraz częściej klienci wybierają świadomie, poszukując firm, które chcą mieć wpływ na poprawę warunków życia lokalnej ludności.

Czy warto kłaść panele? Kiedy należy zaplanować panele fotowoltaiczne przy budowie magazynu? To częste pytania zadawane przez przedsiębiorców. Dziś inwestycje w odnawialne źródła energii nie są niczym niezwykłym ani ryzykownym. Trzeba jedynie dobrze się do nich przygotować – najlepiej korzystając ze wsparcia specjalistów.Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *