Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie – którą zainstalować?

28 maja, 2022

Istnieje wiele korzyści z używania energii słonecznej do podgrzewania wody w basenie. Możesz używać tej energii wszędzie tam, gdzie jest co najmniej sześć godzin światła słonecznego dziennie. Energia produkowana będzie zależała od położenia geograficznego i kąta, pod jakim umieścisz panele. Będziesz w stanie określić, ile energii potrzebujesz do ogrzewania basenu za pomocą paneli słonecznych, obliczając liczbę godzin, które otrzymujesz bezpośrednie światło słoneczne na dzień i kąt, pod którym umieszczasz panele.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z hr3.pl

Rura próżniowa vs. kolektor wsadowy

Przy porównywaniu wydajności rur próżniowych i kolektorów słonecznych wsadowych do ogrzewania basenu, niektóre systemy używają rzeczywistej powierzchni absorbera jako metryki do porównania. Jednak systemy te są nieefektywne, gdy temperatura wody jest powyżej 80 stopni Fahrenheita, a ich wydajność energetyczna jest niższa niż systemów aktywnych. Niezależnie od sprawności, oba systemy mają wady i zalety.

Podstawową zaletą kolektora rurowego próżniowego jest jego wysoka sprawność cieplna. Kolektor składa się z termoprzewodzących prętów lub rur miedzianych znajdujących się wewnątrz rur ewakuowanych. Ciepło zebrane przez rury przepływa w górę i wokół kolektora, gdzie jest przekazywane do zbiornika lub innego systemu. W rezultacie najgorętszą częścią kolektora rurowego jest woda.

Jak widać, istnieje szereg zalet i wad zarówno rur próżniowych, jak i kolektorów wsadowych. Na przykład, rury próżniowe są tańsze w zakupie i instalacji niż płaskie kolektory słoneczne. Wymagają one jednak znacznej ilości konserwacji i dlatego są droższe. Jednak ich łatwość instalacji sprawia, że są doskonałym wyborem dla tych z ograniczonym budżetem.

Choć kolektory rurowe są bardziej wydajne niż kolektory wsadowe, istnieją pewne wady tych systemów. Jedną z głównych wad jest to, że nie ogrzewają one wody bezpośrednio. Zamiast tego, powietrze jest zasysane z przestrzeni pomiędzy rurami próżniowymi, tworząc próżnię. Próżnia ta zmniejsza straty ciepła do atmosfery i pozwala kolektorom działać bardziej efektywnie niż płaskie kolektory słoneczne. Dodatkowo, kolektory ewakuacyjne mogą pracować w pochmurnych warunkach i zimnym klimacie.

Kolektory ewakuacyjne to bardziej efektywny sposób ogrzewania wody w basenie. Kolektor ewakuacyjny ma wydajną konstrukcję, co pozwala mu osiągnąć wysokie temperatury przy zachowaniu stosunkowo niewielkich rozmiarów. Do głównych wad kolektorów ewakuacyjnych należy zaliczyć ich delikatną konstrukcję i wyższe koszty instalacji. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kolektor wsadowy, czy ewakuacyjny, powinieneś wiedzieć, że koszt całego systemu będzie zależał od jego wielkości i nasłonecznienia.

Koszt

O kosztach solarnego podgrzewania wody w basenie decyduje kilka czynników. Im bliżej paneli znajduje się pompa, tym mniejsza jest wymagana hydraulika. Jednak inne czynniki, takie jak czarna hydraulika, mogą zwiększyć ogólny koszt. Niezależnie od lokalizacji, panel słoneczny jest bardziej energooszczędny niż tradycyjne ogrzewanie basenu. W rzeczywistości wiele stanów wymaga, abyś użył licencjonowanego profesjonalisty do zainstalowania systemów słonecznego ogrzewania wody.

Koszt instalacji słonecznego systemu ogrzewania basenu jest różny, a różne modele mają różne koszty operacyjne. Jednak systemy te mogą pomóc w zwiększeniu długości sezonu dla Twojego basenu nawet o 9 miesięcy. Ogrzewanie słoneczne jest energooszczędnym sposobem na ogrzanie basenu, a w rezultacie możesz zmniejszyć swój rachunek za prąd. Aby zobaczyć różnice, sprawdź poniższą tabelę. Porównuje ona koszt systemu solarnego do konwencjonalnego systemu grzewczego, w oparciu o pięć miesięcy użytkowania.

Wstępny koszt systemu ogrzewania słonecznego różni się w zależności od wielkości urządzenia. Kolektor słoneczny może kosztować od 9 000 do 11 000 dolarów, w zależności od modelu. Niemniej jednak, słoneczne ogrzewanie basenu może zwrócić się w ciągu pierwszego roku eksploatacji, ponieważ kosztuje tylko około 1000 dolarów rocznie do obsługi. Nawet jeśli mieszkasz w klimacie z małą ilością światła słonecznego, słoneczny podgrzewacz może nadal zwiększać temperaturę wody w basenie znacząco.

Słoneczny podgrzewacz basenowy zmniejszy Twój rachunek za energię i poprawi Twoją wartość nieruchomości. Poprzez zainstalowanie słonecznego ogrzewania basenu, będziesz w stanie zaoszczędzić setki dolarów każdego roku, a nawet uczynić swoją własność bardziej wartościową. W porównaniu z tradycyjnymi podgrzewaczami basenowymi, podgrzewacze solarne stabilizują roczne koszty, dzięki czemu inwestycja zwraca się szybciej niż można by się spodziewać. Jeśli nie masz pewności co do ogrzewania słonecznego dla Twojego basenu, skontaktuj się z profesjonalistą w celu uzyskania dokładnej wyceny.

Ponieważ podgrzewacze solarne są przyjazne dla środowiska i zrównoważone, są doskonałym wyborem dla basenów. Zmniejszają one znacznie rachunki za energię i ślad węglowy. Solarne podgrzewacze basenowe mogą również przedłużyć sezon pływacki i utrzymać ciepłą wodę. Podgrzewacz solarny pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze zarówno na rachunkach za energię, jak i na wpływie basenu na środowisko. A dodatkową zaletą korzystania z energii słonecznej dla Twojego basenu jest to, że jest ona wolna i obfita.

Pozwolenia

Miasto Tucson ustanowiło standardowy proces zezwoleń dla basenów słonecznych na dachu. Jeśli Twój system ogrzewania słonecznego spełnia te kryteria, będziesz mógł skorzystać z przyspieszonego procesu aplikacji, aby zainstalować swój system. Aby rozpocząć proces aplikacji, należy złożyć „Listę kontrolną kwalifikowalności” oraz wszystkie wymagane dokumenty uzupełniające. Twój projekt musi również spełniać lokalne wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś pewien, czy twój system słoneczny kwalifikuje się, skontaktuj się z lokalnym departamentem zdrowia.

Proces uzyskania pozwoleń na zainstalowanie słonecznego systemu grzewczego dla basenu różni się w zależności od rodzaju basenu, który posiadasz. Baseny naziemne wymagają więcej paneli niż nadziemne, więc trzeba będzie skonsultować się z firmą użyteczności publicznej. Dodatkowo, baseny naziemne wymagają większych paneli, które mogą wymagać pozwolenia. I podczas gdy baseny naziemne nie wymagają zezwoleń, instalacja systemu ogrzewania słonecznego dla basenu może wymagać instalacji specjalnego pozwolenia.

Jeśli planujesz zainstalować system ogrzewania słonecznego dla basenu, musisz sprawdzić obowiązujące kody budowlane, rozporządzenia dotyczące zagospodarowania przestrzennego i przymierza pododdziałów. Większość mieszkaniowych instalacji energii odnawialnej będzie wymagała pozwolenia na budowę. Na szczęście większość gmin z zadowoleniem przyjmuje te instalacje, ale nie wszystkie są na nie otwarte. Z tego powodu, należy dokładnie zbadać lokalne wymagania dotyczące pozwolenia na budowę dla swojego regionu.

Należy również sprawdzić wymagania państwa dla wykonawców, którzy instalują panele słoneczne. Niektóre jurysdykcje mogą wymagać licencji generalnego wykonawcy, ale nie instalatora słonecznego. Uzyskanie pozwolenia jest istotne, jeśli chcesz, aby praca została wykonana prawidłowo. Upewnij się, że wykonawca ma odpowiednie ubezpieczenie i jest wykwalifikowany do pracy w Twojej miejscowości. Jeśli nie masz, możesz mieć kłopoty, jeśli praca nie jest zakończona zgodnie z oczekiwaniami.

Konserwacja

Prawidłowo działający system ogrzewania słonecznego będzie działał optymalnie przez cały rok. Jednak może wymagać rutynowej konserwacji, aby utrzymać go w najlepszym stanie. Właściwy przepływ do kolektorów słonecznych oraz utrzymanie poziomu pH i chloru w wodzie basenowej są niezbędne do zapewnienia optymalnej wydajności. Zaleca się zatrudnienie profesjonalnego technika solarnego do wykonywania rutynowych przeglądów. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać system ogrzewania słonecznego w tip-top stanie:

Słabo utrzymana pompa ciepła zmniejszy wydajność systemu. Właściwa kalibracja i kontrola pompy ciepła jest istotną częścią regularnej konserwacji basenu słonecznego. Kolejnym istotnym elementem solarnego ogrzewania wody jest wskaźnik temperatury. Jeśli wykazuje on wahania, może to być wadliwie działający wskaźnik temperatury. Może być konieczne ponowne zainstalowanie wskaźnika temperatury, aby znaleźć dokładną temperaturę wody. Kiedy to nie jest zrobione, może skończyć się wydaniem dużej ilości pieniędzy na wymianę lub naprawę systemu.

Profesjonalnie zainstalowany system solarny będzie działał przez co najmniej 15 lat. Konserwacja solarnych do ogrzewania wody w basenie może obejmować sprawdzenie równowagi chemicznej wody i czyszczenie przeszklonych kolektorów. Prawidłowo działające systemy ogrzewania słonecznego nie będą produkować żadnych szkodliwych emisji. Konserwacja solarów do podgrzewania wody w basenie będzie odbywać się kilka razy w roku. Należy również upewnić się, że poziom pH i chloru mieści się w zalecanym zakresie.

Właściwy zawór przepływu wody jest niezbędnym elementem systemu solarnego. Prawidłowo działający zawór przepływu wody pozwoli na szybkie nagrzanie wody, bez przegrzania basenu. Gdy nie działa prawidłowo, woda będzie płynąć w mniej wydajny sposób, powodując nierównomierne ogrzewanie. Możesz również przeprowadzić regularną konserwację, przepłukując system, aby usunąć zanieczyszczenia i chemikalia. Właściwe płukanie zapewnia maksymalną wydajność i skuteczność.

Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *