Jakie są zalety ogrzewania podłogowego?

10 czerwca, 2022

Istnieje wiele korzyści z instalacji ogrzewania podłogowego w Twoim domu, a jedną z nich jest efektywność energetyczna. Możesz zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media, ponieważ ciepła woda, która znajduje się blisko podłogi, nie musi być podgrzewana tak bardzo, aby zapewnić ciepło. Rury są umieszczone bardzo blisko podłogi, co sprawia, że systemy mokrego ogrzewania podłogowego są bardzo energooszczędne. Ale są też inne czynniki, które powinieneś wiedzieć o tych systemach grzewczych.

Efektywność energetyczna

Możesz zmniejszyć zużycie energii przez ogrzewanie podłogowe, przełączając się na pompę ciepła lub magazynowanie baterii. Obie te metody zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne formy ogrzewania, ale mogą też znacznie zwiększyć wartość Twojego domu. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, efektywność energetyczna powinna być jednym z Twoich najważniejszych priorytetów. Ogrzewanie podłogowe może dodać komfort i wartość do Twojego domu, a także zwiększy możliwości sprzedaży Twojego domu. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj systemu grzewczego jest odpowiedni dla Twoich potrzeb, czytaj dalej.

Grzejniki elektryczne działają poprzez promieniowanie ciepła, a zatem ogrzewają całe pomieszczenie poprzez podniesienie temperatury. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej wydajne, ponieważ ciepło promieniowania wznosi się z ziemi, ogrzewając najpierw obszary mieszkalne. Oznacza to, że temperatura w Twoim domu będzie bardziej jednolita w ciągu dnia. Systemy ogrzewania podłogowego mogą pracować przy niższych temperaturach niż tradycyjne metody ogrzewania, ponieważ ciepło unosi się przez podłogę, a nie przez powietrze. A ponieważ ciepło jest skoncentrowane na poziomie życia, zmniejszają one zapotrzebowanie na wymuszone powietrze.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest w 99% wydajne w punkcie użytkowania. Kotły gazowe marnują energię poprzez spaliny. System luźnych przewodów może być stosowany na każdym rodzaju podłogi, natomiast system przewodów inscreed wymaga warstwy wylewki betonowej lub masy samopoziomującej. Elektryczne ogrzewanie podłogowe to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się komfortową temperaturą w pomieszczeniu. Typowa temperatura w pomieszczeniu z tym systemem grzewczym wynosi około 25degC.

Koszt

Koszt ogrzewania podłogowego zależy od tego, czy masz zupełnie nowy dom lub nieruchomość z okresu. Ten pierwszy jest tańszy, ponieważ nie wymaga rozkuwania istniejącego betonu i wylewania kolejnej warstwy na wierzch. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak wykonanie dodatkowych prac, aby podłoga nadawała się do zamontowania systemu grzewczego. Prace te mogą być stosunkowo proste w nowym budynku, ale mogą być bardziej złożone w starszej nieruchomości. Zanim zaczniesz szukać profesjonalnej firmy do instalacji ogrzewania podłogowego, ważne jest, aby zrozumieć, co dostajesz into.

Typ systemu wybierzesz będzie zależeć od tego, ile miejsca masz dla systemu. Mokry system ogrzewania podłogowego, na przykład, wymaga systemu rur, które pętle przez podłogę. Należy pamiętać, że różne materiały pokrycia podłogowego wymagają różnych systemów grzewczych, więc cena ogrzewania podłogowego będzie się różnić w zależności od pomieszczenia. Jeśli budujesz nowy dom, być może lepszym rozwiązaniem będzie położenie podłogi jastrychowej. Jednak ten rodzaj podłogi będzie wymagał grubej warstwy izolacji pod podłogą, co może sprawić, że system będzie droższy.

Zależnie od wielkości domu, można oczekiwać, że zapłacimy około PS3-4 za metr kwadratowy rocznie za system elektryczny. Z kolei systemy zasilane gazem będą kosztować nieco mniej. Koszt eksploatacji systemu grzewczego będzie zależał od tego, jak wydajny jest kocioł i ile metrów kwadratowych ma do ogrzania. Koszty ogrzewania podłogowego różnią się w zależności od tego, jak duży jest Twój dom, ile pomieszczeń planujesz ogrzać i jak trudno będzie zająć istniejącą podłogę.

Wydajność

Ogrzewanie podłogowe może zaoferować taką samą wydajność jak grzejniki w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Ten rodzaj systemu grzewczego umożliwia pracę kotła w trybie kondensacyjnym, co zmniejsza zużycie systemu grzewczego. System oferuje również optymalne profile komfortu, łącząc ciepło promieniujące i konwekcyjne od podstaw. Poniżej przedstawiamy kilka zalet ogrzewania podłogowego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zmaksymalizować jego wydajność. I nie zapomnij przeczytać naszego przewodnika po bezpieczeństwie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe to świetna opcja dla domu, ponieważ jest dyskretne. Jest praktycznie niewidoczne w pomieszczeniu i zapewnia optymalną temperaturę komfortu. Może być kompatybilne z wieloma źródłami ciepła, więc można mieszać i dopasowywać ogrzewanie podłogowe z innymi systemami grzewczymi w celu uzyskania optymalnej wydajności. Na przykład, ogrzewanie podłogowe jest kompatybilne z powietrznymi pompami ciepła. Jego niskotemperaturowa praca pomaga mu również spełniać wymagania domów o niższej efektywności energetycznej.

Jednym ze sposobów poprawy wydajności systemów ogrzewania podłogowego jest zastosowanie jastrychu z włóknami miedzianymi. Włókna miedziane mają doskonałą przewodność cieplną i zwiększają transfer ciepła z podłogi do środowiska wewnętrznego. Przewodność cieplna wzrasta wraz z długością włókien, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i tendencyjnych. Przewodność cieplna długiego włókna wzrasta o 30%, co jest znaczące. Zwiększona przewodność cieplna systemów ogrzewania podłogowego może skutkować zwiększeniem efektywności energetycznej.

Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest jego energooszczędność. W porównaniu z grzejnikami, zmniejsza zużycie energii o 15 procent. Grzejniki są stosunkowo niedrogie, ale zajmują dużą powierzchnię na podłodze. Ogrzewanie podłogowe wymaga mniej energii, więc jest również dobrym wyborem dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Jednak podłogi drewniane są bardziej podatne na wypaczanie i rozszerzanie, co może zmniejszyć reaktywność systemów ogrzewania podłogowego.

Bezpieczeństwo

Nie ma wątpliwości, że ogrzewanie podłogowe może zwiększyć poziom komfortu w pomieszczeniu i może poprawić jakość powietrza. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wytwarza ciepło przede wszystkim promieniujące, które ogrzewa ciała ludzi bez wpływu na powietrze. Z kolei konwencjonalne systemy grzewcze ogrzewają powietrze wokół grzejnika i pozostawiają zimne miejsca w innych częściach pomieszczenia. Generują one ciepło poprzez przewodzenie i konwekcję, co może być niewygodne dla alergików.

Elektryczne systemy ogrzewania podłogowego są instalowane pod podłogą z drewna lub płytek i znajdują się dalej od przedmiotów powszechnie używanych w łazience. Systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego, takie jak te produkowane przez Thermogroup, mają stopień ochrony IP68, co oznacza, że są bezpieczne do zainstalowania w łazience lub strefie prysznica. Ponadto systemy elektrycznego ogrzewania podłogowego nie wytwarzają ciepła, które mogłoby spowodować zapłon wody, więc nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Ogrzewanie podłogowe podłącza się do sieci elektrycznej za pomocą przewodów. W szczelinach 6 i 7 zainstalowany jest czujnik temperatury, który kontroluje temperaturę. Czujnik temperatury jest niezbędny do prawidłowego działania, ponieważ informuje termostat, gdy podłoga jest zbyt gorąca, aby z niej korzystać. Termostat zapobiega również przegrzaniu i pożarowi, pozwalając podłodze pozostać w komfortowej temperaturze. Termostat współpracuje również z czujnikiem temperatury, który jest zainstalowany przy termostacie i jest podłączony do głównej instalacji elektrycznej.

Chociaż ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, istnieją pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa. Jeśli przypadkowo uszkodzisz system ogrzewania podłogowego, może to doprowadzić do większej szkody niż dobra. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o tych wskazówkach, aby zachować bezpieczeństwo systemów ogrzewania podłogowego. Możesz również utrzymać system działający na maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, wykonując te proste kroki. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego. Jeśli nie instalowałeś wcześniej tego typu systemu, mądrze będzie skonsultować się z profesjonalistą.

Instalacja

Jest kilka rzeczy do rozważenia podczas instalacji ogrzewania podłogowego. Po pierwsze, należy upewnić się, że rury są solidnie zakotwiczone w ziemi. Za pomocą specjalnej folii do pozycjonowania rur, rury mocuje się za pomocą klipsów, które znajdują się w zestawie systemu ogrzewania podłogowego. Jeśli rury nie zostaną odpowiednio zamocowane, mogą być narażone na zabrudzenia i rozłączyć się podczas wylewania na nie jastrychu. Rury miedziane są bardzo podatne na uszkodzenia, gdy są zakopane bezpośrednio w betonie. Aby temu zapobiec, stosuje się nad nimi dodatkową warstwę tworzywa sztucznego.

Pozwolenie na planowanie jest niezbędne przed instalacją ogrzewania podłogowego. Systemy elektryczne muszą być zainstalowane przed wykończeniem podłogi i zazwyczaj wymagają poprowadzenia obwodu elektrycznego z panelu elektrycznego. Są one preferowanym wyborem wielu właścicieli domów, ponieważ są bardziej wygodne i wymagają mniej konserwacji niż grzejniki gazowe lub olejowe. Nie wymagają również oddzielnego pieca, a ich okablowanie nie musi być ukryte w ścianach. Jednak instalacja elektrycznych systemów ogrzewania promiennikowego będzie wymagała starannego planowania i trzeba będzie uzyskać osobną zgodę na pracę w budynku zabytkowym.

Po zainstalowaniu, ogrzewanie podłogowe wymaga minimalnej konserwacji. Ważne jest, aby przed instalacją sprawdzić, czy nie ma wycieków, aby nie doszło do uszkodzeń. W przeciwieństwie do konwencjonalnych systemów grzewczych, rury zainstalowane pod podłogą mają dłuższą żywotność i mogą być testowane ciśnieniowo, aby upewnić się, że są właściwe. Ponadto, ogrzewanie podłogowe jest bardzo skuteczne w oszczędzaniu pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ rury nie są narażone na kurz. Ponadto konwekcyjne prądy grzewcze mogą nasilać alergie na kurz i osoby cierpiące na astmę. Co więcej, czystsze ciepło promieniowania poprawi ogólne środowisko życia w domu.

Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *