Rodzaje studzienek inspekcyjnych – czym są?

7 lutego, 2022

Co warto wiedzieć o studzienkach inspekcyjnych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o nich i ich znaczeniu. Zapoznaj się również z komorami inspekcyjnymi i rurami Rockera. Wszystkie te struktury są krytyczne dla skuteczności inspekcji wideo kanalizacji. A jeśli zastanawiasz się, jakie są rodzaje studzienek inspekcyjnych, to trafiłeś we właściwe miejsce! Czytaj dalej! Wymieniliśmy niektóre z najczęstszych typów studzienek inspekcyjnych i ich funkcje.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu twoja-budowa.com.pl

Inspekcje wideo kanalizacji

Inspekcje wideo kanalizacji nie są ograniczone do obszaru otaczającego Twój dom lub firmę. Dzięki najnowszej technologii, kamery kanalizacyjne i drony mogą sięgać kilkaset stóp pod ziemię. Podczas inspekcji wideo, hydraulik może ocenić potencjalne problemy i słabości. Jeśli inspekcja wideo kanalizacji pokazuje problem, hydraulik może omówić różne opcje z tobą, w tym hydrodynamiczne i bezwykopowe relining kanalizacji. Inspekcje wideo kanalizacji są doskonałym sposobem na znalezienie pierwotnej przyczyny problemu z drenażem lub kanalizacją i określenie, czy wymagają one rozległej naprawy.

Inspekcje wideo nie są tanie. W zależności od linii kanalizacyjnej, inspekcje wideo kanalizacji może kosztować od 250 dolarów do 1,175 dolarów i może wymagać usunięcia toalety i czyszczenia obszaru przed wideo jest podjęta. Cena inspekcji wideo kanalizacji zależy również od tego, jak wiele stóp pionu są dotknięte i trudności w dostępie do obszaru. Profesjonalny sprzęt klasy może wynosić od 1300 do 15000 dolarów, a funkcje takie jak długi kabel i wysokiej rozdzielczości wideo mogą pomóc w identyfikacji problemu i zapobiec dalszym szkodom. Cena może również wzrosnąć, jeśli linia kanalizacyjna jest zablokowana i wymaga hydro jetting.

Inspekcja wideo kanalizacji polega na użyciu elastycznego pręta z kamerą na jego końcu. Ten pręt może rozszerzyć 330 stóp i ma nadajnik, który wysyła obrazy wideo na żywo do operatora kamery. Te filmy pomagają technikowi określić lokalizację blokady i stan rur. Inspekcje wideo kanalizacji są również przydatne, jeśli planujesz sadzenie drzew lub kształtowanie krajobrazu na podwórku. Inspekcje wideo mogą pomóc w zapobieganiu wkraczania korzeni drzew na rury kanalizacyjne.

Komory inspekcyjne

Są 3 główne typy komór inspekcyjnych: pion, podstawa i pokrywa. Wszystkie te części pasują do siebie za pomocą gumowych uszczelek. Podstawa komory rewizyjnej znajduje się najbliżej rur spustowych i jest przystosowana do przyjęcia rur o średnicy do 110mm lub 160mm. Komory te są zwykle wyposażone w różną liczbę wlotów i wylotów i w razie potrzeby mogą być wyposażone w korek zaślepiający. Pion siedzi na szczycie podstawy i jest zazwyczaj karbowany.

Dostępnych jest kilka różnych typów komór inspekcyjnych. Komory murowane są konwencjonalnym wyborem i mogą być używane do inspekcji kanałów. Innym popularnym typem są komory inspekcyjne z PCV, które są tańsze i łatwiejsze w instalacji. Podczas gdy komory ceglane są idealne dla starszych domów, mogą być niewiarygodne dla nowszych budynków. Są one również bardziej elastyczne w ich wielkości i konstrukcji, co czyni je idealnymi do wykorzystania w różnych zastosowaniach.

Bez względu na cel, komory inspekcyjne występują w różnych rozmiarach i kształtach. Składają się z trzech podstawowych elementów: podstawy z wlotami i wylotami, wału z wlotami i wylotami oraz pokrywy zabezpieczającej komorę. Podstawa, która jest największym elementem komory rewizyjnej, jest źródłem dyskusji wśród specjalistów zajmujących się odwodnieniami podziemnymi. Niektórzy preferują podstawy z wieloma wlotami i wylotami, podczas gdy inni wolą podstawy z tylko jednym.

Konserwacja komór kontrolnych różni się w zależności od ich zastosowania. Przyjęcie komór jest często obsługiwane przez firmy wodne i kanalizacyjne. To właśnie przedsiębiorstwa wodociągowe są zazwyczaj odpowiedzialne za ich czyszczenie i udrożnienie. Z kolei za utrzymanie tych komór odpowiadają indywidualni właściciele nieruchomości. Należy pamiętać, że komory rewizyjne mogą być niebezpieczne przy wchodzeniu do nich, dlatego właściwa konserwacja tych systemów jest niezbędna. W przypadku czyszczenia i udrażniania komór warto zwrócić się do specjalisty.

Sztuczne studzienki rewizyjne

Są różne rodzaje studzienek rewizyjnych. Istnieją tradycyjne polipropylenowe studzienki inspekcyjne, które mają średnicę 450-550mm i kosztują około PS80. W przypadku głębszych odpływów stosuje się sztuki podwyższające, które mogą obsługiwać rury o średnicy do 1 metra. Wreszcie, w przypadku odpływów głębszych niż 1000 mm wymagana jest studzienka o konstrukcji murowanej lub betonowej. Te typy są zwykle spotykane w kanałach publicznych.

Although manholes były pierwotnie zbudowane dla ludzkiego dostępu do podziemnych aktywów, są one teraz używane do sprzętu. W tych dniach załogi używają włazów do opuszczania sprzętu i kamer. Zautomatyzowany i zdalnie sterowany sprzęt jest często używany do wykonywania tych inspekcji, które są bardziej wydajne i opłacalne. Włazy są niezbędne dla bezpieczeństwa publicznego, ponieważ zapewniają dostęp do podziemnych rur. Chociaż często są pomijane, są niezbędne dla infrastruktury każdego sąsiedztwa.

Wszystkie rodzaje włazów inspekcyjnych mają różne wymagania. Szyb dostępu jest okrągłą strukturą, która opada do wewnątrz, aby zapewnić obszar roboczy. Komora robocza musi mieć co najmniej 1,2 m średnicy. W przypadku konstrukcji prostokątnej wielkość szybu dostępowego i komory roboczej musi mieć co najmniej 0,9m średnicy. W skrajnych przypadkach w dolnej części konstrukcji może być widoczna ziemia i cegła.

W niektórych przypadkach rura dopływowa ma znaczną różnicę poziomów. W takich przypadkach stosuje się połączenie typu Dropshaft, aby uniknąć wykopu na pełną głębokość. Przychodząca rura jest rzutowana przez komorę, a sprzęt cctv i wędkarski może być następnie wprowadzony do węzła przęsła bębnowego. Najwyższym elementem jest zazwyczaj pokrywa włazu i elementy wyrównujące wysokość. Raz zainstalowane studzienki są bezpieczne i skuteczne.

Rury bujakowe

Pomimo znaczenia prawidłowego odwodnienia, wielu wykonawców robót ziemnych i firm wykonawczych pomija stosowanie rur bujakowych w studzienkach rewizyjnych. Są to krótkie odcinki rur, które umożliwiają osiadanie różnicowe między rurą a komorą powyżej. Obecnie rozprzestrzeniają się one na rury wodociągowe z żeliwa sferoidalnego. W rzeczywistości konsultanci wyszczególniają je na tym rodzaju rur ciśnieniowych. Ale zanim zaczniesz je instalować w studzienkach inspekcyjnych, przeczytaj ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji.

Rura rocker to rura, która zawiera elastyczne połączenie na bliskim końcu przebiegu rury. Bez rockerów, komora jest podatna na osiadanie komory. Bez bujaków, grzywny odpadów i otoczenie rury mogą wmyć się w komorę, powodując powstanie pustki za uszkodzonymi otworami rurowymi. Tak więc, instalacja rockerów jest kluczowa dla zapewnienia prawidłowego odwodnienia. W tym celu Sewers for Adoption zaleca instalację rur bujakowych w studzienkach rewizyjnych.

Betonowa rura bujakowa o średnicy 450 mm jest przeznaczona do bycia częścią systemu elastycznych połączeń. Ma taki sam rozmiar jak pełna rura 450 mm, ale jest krótsza. Służy temu samemu celowi co rura pełnowymiarowa, ale ma służyć jako punkt połączenia. Używanie rur typu rocker w systemach odwadniających pomaga im zginać, co zapobiega awariom systemu w przyszłości.

Wybierając typ rury rocker do użycia w studzienkach inspekcyjnych, należy pamiętać o wielkości komory. Może to być odcinek półokrągły lub pełnookrągły. W przypadku tego drugiego, odgałęzienia boczne powinny odprowadzać wodę do kanału głównego na głębokości nie większej niż połowa wysokości rury. Łączące się odgałęzienia boczne powinny być skośne w kierunku przepływu. Jeśli zdecydujesz się na montaż włazu własnego, pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji producenta.

Głębokie włazy

Średnica standardowego PPIC wynosi zwykle 450-550 mm. Jest to więcej niż wystarczająca głębokość, aby przeciętny dorosły człowiek mógł do niej wpaść. Zazwyczaj studzienka rewizyjna o średnicy 450mm będzie pracować do wysokości 1,2m. Alternatywnie, jeśli odpływ jest głębszy niż ten, zostanie użyty właz o przekroju murowanym lub betonowym. Użycie komory inspekcyjnej 450 mm zapewni lepszy poziom dostępu, ale nie pozwoli na wejście do samej studzienki.

Chociaż studzienki były pierwotnie skonstruowane, aby dać ludziom dostęp do podziemnych aktywów, są one częściej używane do kontroli i naprawy. Kamery CCTV i zdalnie sterowany sprzęt mogą ułatwić to zadanie i uczynić je bezpieczniejszym. Kamery i sprzęt mogą być opuszczane do studzienki z góry, co pozwala na znacznie większy stopień precyzji i bezpieczeństwa niż w przypadku obecności człowieka. Oprócz utrzymania bezpieczeństwa ludzi, włazy zapewniają niezbędny dostęp do podziemnych rur i aktywów.

Pierwszym krokiem w rehabilitacji kanalizacji jest inspekcja włazów. Jeśli te nie działają, mogą prowadzić do różnych problemów z kanalizacją. Wiele z tych problemów jest bezpośrednio związanych z wadliwymi włazami. Dane z inspekcji studzienek są nieocenione dla działań związanych z modelowaniem przepływu. Modelowanie przepływu oraz badania napływu i infiltracji są możliwe dzięki inspekcji studzienek. Inspekcja studzienek może pomóc w identyfikacji problemów przed ich wystąpieniem. Tak więc, śmiało planuj rehabilitację kanalizacji z wykwalifikowanym specjalistą. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

Innym aspektem konserwacji kanalizacji i wody deszczowej jest zapewnienie regularnej konserwacji. Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia studzienki, upewnij się, że nie ma śmieci w otworze kraty lub wewnątrz studzienki. Sprawdź rury wlotowe i wylotowe pod kątem osadów i martwych zwierząt. Upewnij się również, że pokrywa studzienki jest w dobrym stanie. Na koniec upewnij się, że wszystkie rury są ze sobą bezpiecznie połączone. Jeśli planujesz budowę nowego budynku nad studzienką, ważne jest, aby regularnie ją konserwować. W przeciwnym razie zablokowana studzienka rewizyjna może spowodować duże problemy.

Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *