Umowa przedwstępna kupna domu na co uważać?

30 września, 2022
Umowa przedwstępna kupna domu

Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem jest budowa domu pod klucz, dzięki czemu możliwe staje się przyspieszenie wprowadzenia się do nowego lokum. Wszystko zostanie wykończone, można nawet wybrać pakiet premium i cieszyć się umeblowanym domem. Wystarczy udekorować pomieszczenie swoimi osobistymi rzeczami i gotowe. Zanim jednak do tego dojdzie, minie trochę czasu. Jeśli ktoś decyduje się na zakup domu, to powinien najpierw podpisać z deweloperem umowę przedwstępną, przed tym jak zostaną załatwione wszystkie formalności i będzie można zawrzeć umowę deweloperską. Nie będzie trzeba się martwić, że do tego czasu druga strona się rozmyśli.

Co warto mieć na uwadze przy podpisywaniu umowy przedwstępnej?

Umowę z deweloperem należy dokładnie sprawdzić, dotyczy to wszystkich widniejących w niej zapisów. Istotna jest forma umowy. Zgodnie z przepisami prawa nie ma żadnego odgórnie narzuconego wzoru. Można zawrzeć umowę cywilnoprawną z deweloperem, ale dla własnego bezpieczeństwa warto udać się do notariusza. Trzeba od razu podkreślić, że umowa przedwstępna zostanie wpisana do księgi wieczystej, co gwarantuje jej sprawdzenie pod kątem ważności i zgodności z prawem. Pozwoli to uniknąć ewentualnych niedomówień w przyszłości z deweloperem. W umowie muszą widnieć informacje dotyczące przedmiotu sprzedaży wraz z ceną nieruchomości, terminem wpłat środków. Kolejną kwestią będą obciążenia. Należy upewnić się, że dana nieruchomość nie będzie problematyczna w przyszłości. W umowie przedwstępnej musi zostać wyróżniony prawny stan budynku. Jeśli coś zostanie zatajone, będzie niezgodne z rzeczywistością, to kupujący ma prawo odstąpić od umowy bez żadnych konsekwencji.

Na co zwracać szczególną uwagę w przypadku umowy przedwstępnej?

 W umowie przedwstępnej musi znajdować się numer księgi wieczystej. Sprawdzić należy, czy nieruchomość nie została obciążona hipoteką. Kolejną kwestią jest to, że umowa będzie ważna wyłącznie w przypadku podpisania jej z osobą, którą uznano prawnie za właściciela obiektu. Trzeba też pamiętać o tym, że istnieje możliwość odstąpienia od umowy przedwstępnej, chociaż zwykle wiąże się to z koniecznością poniesienia strat finansowych. Podczas jej podpisywania inwestor zobowiązuje się do wpłacenia zadatku. Jeśli rozwiąże umowę, to zadatek przepadnie. Inaczej wygląda to w przypadku zerwania umowy przez sprzedającego. Musi on zwrócić całą wpłaconą kwotę przez kupującego lub nawet jej dwukrotność. Formą zabezpieczenia może być także zaliczka, która jest już wliczona do całkowitej kwoty nieruchomości. Jeśli nie dojdzie do sfinalizowania transakcji, to deweloper jest zobowiązany do zwrócenia wpłaconej zaliczki. W umowie powinna też widnieć klauzula określająca sytuacje, w których obie strony mogą rozwiązać umowę.

Umowa deweloperska a rachunek powierniczy

Wiele osób ma niewielką wiedzę o tym, czym jest rachunek powierniczy. Warto jednak zainteresować się tym tematem w przypadku zakupu domu. Inwestor podpisuję z deweloperem umowę deweloperską, która obowiązuje w trakcie budowy. Zgodnie z przepisami prawa deweloper jest zobligowany do prowadzenia rachunku powierniczego. Może być on otwarty lub zamknięty. To właśnie na specjalne konto bankowe dewelopera inwestor dokonuje wpłat kolejnych części ceny za nieruchomość. Jest to skuteczne zabezpieczenie na wypadek nieuczciwego dewelopera. Nie trzeba martwić się o utratę części lub całości wpłat w przypadku zaprzestania budowy lub nagłej niewypłacalności dewelopera.

Umowę przedwstępną kupna domu warto przejrzeć razem z prawnikiem

Inwestor nawet nie powinien zastanawiać się nad tym, czy warto sprawdzić umowę przedwstępną. Należy zapoznać się dokładnie z wszystkimi widniejącymi w niej zapisami, a jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie pokazanie jej prawnikowi. W umowie może widnieć wiele niezrozumiałych sformułowań, zdarzają się także niekorzystne klauzule. Jeśli ktoś nie ma wiedzy z zakresu prawa ani doświadczenia, to niestety może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w dokumencie są wręcz niedozwolone zapisy. Warto wobec tego skorzystać z usług specjalisty, aby uchronić się przed problemami i stratą pieniędzy.Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *