Koszt budowy domu kopułowego

22 kwietnia, 2022

Kilka czynników będzie określać koszt domu kopułowego: jak budować go samemu lub zatrudnić licencjonowanego wykonawcę. Koszty są różne, a czas i poziom umiejętności danej osoby wpłynie na koszt. Poniżej wymieniono trzy koszty i trzy rodzaje domów kopułowych, a także ich czas budowy i jakość. Wszystkie trzy opcje są realne, ale mogą wymagać profesjonalnej pomocy. Pierwsze dwie opcje są drogie, podczas gdy ostatnia jest najbardziej przystępna.

Koszty

Koszty budowy domu kopułowego różnią się w zależności od wielkości kopuły. W przypadku niewielkiej rezydencji dobrze sprawdzi się kopuła jednopokojowa. Jednak koszt wzrasta dramatycznie, jeśli planujesz zbudować wiele kopuł. Dla większych rezydencji, niestandardowy dom kopuła będzie konieczne. Z tych powodów, należy rozważyć koszt budowy domu kopułowego przed rozpoczęciem procesu budowy. Alternatywnie, można kupić prefabrykowane panele domu kopułowego i zaoszczędzić pieniądze, budując strukturę samodzielnie.

Koszt budowy domu kopułowego zależy od wielkości i opcji wykończenia. Małe domy kopułowe zwykle kosztują około 5530 USD, podczas gdy większe kopuły mogą kosztować nawet 24 000 USD. Cena różni się znacznie, więc należy rozejrzeć się, zanim zdecydujesz, która opcja będzie działać najlepiej dla Twojego budżetu. Średnia cena domu kopułowego wynosi od 20k $ do 500k $. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz rozważyć budowę domu kopułowego samodzielnie, nawet jeśli oznacza to poświęcenie stylu domu.

Czas budowy

Budowa kopuły wymaga umowy i pozwolenia na budowę. Szczegółowy raport z projektu wyszczególni koszty materiałów, pracy i innych elementów. Z tymi dokumentami i pomocą całkowitego wykonawcy, proces budowy może się rozpocząć. Po zakupie i zmontowaniu zestawu skorupy kopuły, przedstawiciel KT-Architects odwiedzi plac budowy, aby udzielić wskazówek i pomocy. W razie potrzeby będzie również nadzorował instalację okien i innych akcesoriów.

Najlepiej zawczasu przygotować umowę. Sprawdź i dowiedz się więcej: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/umowa-przedwstepna

Jeśli budujesz dom off-grid, możesz nie chcieć uwzględnić krytej hydrauliki lub łazienki. Ci, którzy chcą żyć poza siecią, będą chcieli wykorzystać jak najmniejszą powierzchnię. Przed rozpoczęciem budowy należy rozważyć zalety i wady każdego pomieszczenia, w tym rozmiar i układ. Kopuła o powierzchni 2000 stóp kwadratowych może być zbudowana w zaledwie 10 godzin. Możesz również zdecydować się na zatrudnienie projektanta, aby stworzyć swój wstępny projekt.

Koszt

Koszty budowy domu kopułowego mogą się znacznie różnić. Kiedyś była to tania alternatywa dla domu wakacyjnego, gdzie średni koszt za stopę kwadratową wynosił 130$. Jednak to się zmieniło ze względu na rosnący koszt styropianu i zmiany w przepisach mieszkaniowych. Dla większości ludzi, będzie to tańsze, aby zbudować jeden duży pokój w kopule zamiast wielu mniejszych pokoi. Kupowanie zestawów do budowy kopuł pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, ale ograniczają one również twoje wybory w zakresie projektowania i materiałów.

Oprócz zatrudniania profesjonalistów, możesz również zbudować kopułę na własną rękę. Chociaż koszt za stopę kwadratową jest wyższy, możesz zaoszczędzić do 30%, wykonując projekt samodzielnie. Jednak trzeba będzie silny zestaw umiejętności DIY i dużo czasu, aby zakończyć projekt. Prefabrykowany zestaw dla domu kopuły może kosztować około 5530 dolarów. Koszt większego domu kopułowego z 20-stopowym sufitem może osiągnąć ponad 24 000 dolarów.

Jakość

Budowa domu kopułowego nie jest łatwym zadaniem, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić, że Twój nowy dom jest tak bezpieczny i wygodny, jak to możliwe. Podczas gdy konwencjonalne domy mogą uciec z tandetną konstrukcją, kopuła nie może być zbudowana w ten sposób. Słabe fundamenty mogą prowadzić do problemów strukturalnych, a kopuła wymaga 13% do 15% mniej materiałów niż konwencjonalny dom. Ucieczki pożarowe mogą być problematyczne i drogie, a okna muszą spełniać kod.

Choć wiele osób nie uważa, że prywatność jest problemem, to może być trudne do życia w domu kopuły, jeśli nie masz prywatnej przestrzeni. Jeśli chcesz wykorzystać przestrzeń do praktyki muzycznej, może okazać się, że przydatne jest posiadanie miejsca do prywatnej pracy. Brak prywatności w domu kopułowym może stanowić problem, ale mieszkańcy opracowują rozwiązania, aby go przezwyciężyć. Ponieważ więcej osób buduje domy kopułowe, mogą teraz kupić podstawowe urządzenia i armaturę do domu.

Efektywność energetyczna

W dzisiejszym świecie efektywność energetyczna jest kluczowa dla domów. Budowanie bardziej energooszczędnych domów wymaga niekonwencjonalnego myślenia. Czy to przy użyciu niekonwencjonalnych systemów grzewczych i chłodzących, czy przy projektowaniu i budowaniu konstrukcji, efektywność energetyczną można osiągnąć na wiele różnych sposobów. Mieszkanie w okrągłym budynku jest jedną z tych niekonwencjonalnych metod. Monolityczne domy Dome są jednym z najnowszych trendów w zakresie efektywności energetycznej i osiągnęły niezwykłe rezultaty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Efektywność energetyczna domu kopułowego jest poprawiona przez fakt, że jego dach jest okrągły, co sprzyja lepszej cyrkulacji powietrza. Kopuły posiadają również kopuły wentylacyjne na szczycie, aby utrzymać ciepłe powietrze w domu. Mają one również niższe rachunki za media niż ich prostokątne odpowiedniki, co jest ważnym czynnikiem, jeśli chodzi o maksymalizację efektywności energetycznej. W przeciwieństwie do konwencjonalnych domów z wysokimi sufitami, kopuły mają minimalny opór cieplny.

Podobne tematy

Leave a Reply

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *